Suomussalmen metsästysrikosjutun esitutkinta valmistumassa

01.09.2010


JATKOTIEDOTE tiedotteelle 11.6.2010 
  
Kainuun rajavartioston ja Kainuun poliisilaitoksen yhteinen tutkinta karhujen tappamistapauksesta Hossassa valmistuu. Tapauksen tutkinta aloitettiin kesäkuussa ja esitutkintapöytäkirjat lähtevät syyttäjälle loppukuusta.

Esitutkinnassa on selvitetty vuonna 1973 syntyneen suomussalmelaismiehen tappaneen karhun Suomussalmen Hossassa toukokuussa 2009. Epäilty on kertonut olleensa kettujahdissa, kun paikalle on tullut yllättäen karhu. Henkilö kertoo ampuneensa karhun itsepuolustukseksi ja hän kiistää syyllistyneensä rikokseen. Ampuja ei ole kuitenkaan ilmoittanut tapahtumaa missään vaiheessa viranomaisille.

Ampumisen jälkeen epäilty on ottanut karhusta kallon, siitinluun ja nahan, jotka löytyivät kotietsinnässä. Karhun ruho löytyi ampumispaikan lähistöltä maahan kaivettuna. Karhun nylkemisessä ja osien käsittelyssä on ollut mukana vuonna 1950 syntynyt suomussalmelaismies.

Epäillyt henkilöt ovat kertoneet pitäneensä kyseisellä paikalla ravintohaaskaa useiden vuosian ajan ketunpyyntiä varten. Syötiksi kyseiselle paikalle epäillyt ovat kertoneet vieneensä kuolleita poroja, hirven ruhon osia ja kalaa.

Vanhempi mieshenkilö on lisäksi kertonut tappaneensa kolme karhua luvattomasti Suomussalmen Hossassa 1990-luvun lopulla sekä 2001 ja 2008 keväällä. Motiivina karhujen tappamiselle poroelinkeinoa harjoittava mies on kertonut karhujen tappavan paljon poroja. Lisäksi hän on esitutkinnassa kertonut tappaneensa kaksi maakotkaa alkuvuodesta 2010, joiden tappamisen motiivina on ollut poron vasojen joutuminen kotkien ruuaksi.

Vuonna 1950 syntyneen henkilön kotona ja porotarhassa tehdyissä etsinnöissä löydettiin kolme karhun kalloa ja siitinluuta, sekä kolmet jalkaraudat ja kaksi tapettua maakotkaa. Karhun taljat epäilty on kertonut myyneensä. Henkilön epäillään lisäksi käyttäneen myrkkyä kolmannessa paikassa pitämässään kettuhaaskassa. Ketun kyttäyspaikalta löydettiin purkki, joka sisälsi stryktniiniä. Epäilty on kiistänyt myrkyn käytön kyseisellä haaskalla.

Epäillyt henkilöt olivat kiinniotettuina ja pidätettyinä esitutkinnassa kesäkuun alussa kahden vuorokauden ajan.

Lisätietoja: tutkinnanjohtaja yliluutnantti Petteri Seppänen, puh: 071 872 4013.




Takaisin | Tulosta sivu